“Türk Rivierası ”Nam-ı Diğer ALANYA

Burada gün geceyle iç içe. Alanya Türk turizminin temel taşı, başlangıç noktasıdır.

Alanya, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turistik ilçelerinden bir tanesidir. Antalya şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 165 kilometredir. Türkiye’nin güneyinin en önemli turistik yerlerinden bir tanesi olan Alanya’da yaklaşık 10 bin kadar da Avrupalı nüfus bulunmaktadır. Alanya bu kıyı kesiminde bulunan bir yarımadadır. Bu yarımada oldukça kayalıklı bir yapıya sahiptir ve doğu – batı olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır.Alanya’nın beldeleri Demirtaş, Mahmutlar, Payallar, Güzelbağ, Türkler, Avsallar, İncekum, Okurcalar, Kargıcak, Kestel, Tosmur, Oba, Cikcilli, Konaklı, Oba ve Emişbeleni’dir.

Alanya daha çok yaz turizmi için tercih edilen bir bölge olduğundan dolayı mayıs-eylül dönemi turizm sezonudur. Ancak mayıs-haziran ve eylül ekim dönemi havaların nispeten daha serin olduğu dönem olduğundan rahatsız edici sıcaklardan kaçınabilirsiniz. İlçeyi ve tarihi kısımları gezmek için ise senenin her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Alanya Otelleri için erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın!

Türkiye’nin en önemli turistik beldelerinden biri olan Alanya’da dünya mutfaklarından yerel ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkündür. Özellikle ilçe merkezinde ve plajların etrafında her zevke uygun restoranlar, büfeler ve fast-food firmaları hizmet vermektedir. Turistik bölgelerde fiyatlar biraz yüksek olmasına karşın yiyecekler oldukça kalitelidir.Antalya’daki pek çok otel gibi Alanya’daki oteller de tatil seçeneklerinde açık büfe sunarlar. Pek çok otel açık büfe seçenekleriyle ziyaretçileri cezbeder. Otellerin açık büfelerinde yöresel lezzetlerimizden füzyon mutfağına kadar pek çok seçenek bulunur.

Alanya’da alışveriş konusunda tercih edilebilecek çok fazla sayıda yer bulunmaktadır. Ancak alışveriş kültürü daha çok yabancı turistler üzerine kuruludur. Fiyatlar da biraz pahalıdır. Bölgede daha çok süpermarketler hâkimdir. Burada çok fazla sayıda turist bulunduğu için, Avro da alışverişlerde geçerlidir. Burada dükkanlar genellikle çok doludur. Alışverişin en önemli öğeleri giyim ürünleri, güneş gözlükleri, cüzdan, çanta, çaydır. Öte yandan Alanya’da çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar da bulunmaktadır.

Daha çok yaz turizmi için tercih edilen Alanya’da gün içinde deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için en ideal nokta kumu ile meşhur Kleopatra plajıdır. Bunun yanı sıra çok sayıda plaj ve beach club da hizmet vermektedir.Yaz turizmi gelişmiş olduğundan su sporları seçenekleri de bir hayli fazladır.Kentin içinde Alanya kalesi ve çevresi en hareketli bölgedir. Damlataş mağarası Alanya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kentin biraz dışına çıkarak Dim Mağarası ve Sapadere Kanyonunu da ziyaret edebilirsiniz.

Alanya’da gece hayatı Avrupa şehirlerini aratmayacak derecede hareketlidir. Havanın kararmasıyla beraber her taraftan müzik sesleri yükselmeye başlar. Yaz aylarında bölgedeki turistlerin de çok olmasından dolayı tüm mekanlar kalabalıktır. Her çeşit müzik ve dans türünün sergilendiği çok sayıda gece kulübü turistik bölgelere dağılmıştır. Yerli ve yabancı bir çok içkiyi bulabileceğiniz köpük partilerinden romantik müzikler çalan mekanlara kadar pek çok seçenek bulmak mümkündür. Ayrıca büyük oteller bünyelerinde gece kulüpleri ve barlar barındırmaktadır.Alanya’da gece hayatı daha çok ilçe merkezi ve kıyı kesiminde yoğunlaşmıştır. Hareketli bir gece hayatı için Alanya oldukça iyi bir seçenektir.

4.2 Toplam Puan

Kullanıcı Puanları: 4.17 (23 puanlar)

Etiketler:

1 Comment
 1. Alanya özellikle gece hayatı ve kleopatra plajı unutulmazzz.

  Yorum yazın

  Otel Kıyasla
  Logo
  Tesisleri Kıyasla
  • Toplam (0)
  KIYASLA
  0
  Shopping cart